Cele mai bune filme din 2012

Cu toții iubim cel puțin un film, îndrăgim un altul și ne place să revedem un al treilea la nesfârșit. Sunt sigur de asta.

Nu am să vă spun ce filme îmi plac, care îmi sunt mai aproape de sufletul meu, dar când eram mai mic, pe la 10 ani, urmăream pe repeat cum se spune filmul acesta.

Cu toate că nu prea înțelegeam eu ce se spunea prin film pe acolo, dublajul fiind … intriga și mimica erau suficiente (la vârsta `aia)

Găsisem la un moment dat acest film la liber pe youtube movies … dar nu mai dau de el.

L-am găsit în schimb pe bucăți …

Cine are chef de vizionat un western click aici (da, filmul este cu Charlie Sheen)

Revenind în zilele noastre, ca și anul trecut, mai jos, `iote lista completă a nominalizărilor pentru premiile Oscar din acest an.

Nominalizările pentru Oscarurile 2012 au fost anunţate, la Samuel Goldwyn Theater din Beverly Hills, de actriţa Jennifer Lawrence şi de preşedintele Academiei Americane de Film, Tom Sherak.

Filmul “Hugo”, prima producţie 3D din cariera legendarului cineast american Martin Scorsese, a primit cele mai multe nominalizări, respectiv 11, la premiile Oscar de anul acesta, potrivit deciziei membrilor Academiei Americane de Film, făcută publică marţi.

Ajunse la ediţia cu numărul 84, premiile Oscar de anul acesta vor fi acordate într-o gală care va avea loc în Los Angeles, la 26 februarie.

Evenimentul îl va avea ca amfitrion pe actorul Billy Crystal.

Cel mai bun film:

  • The Artist
  • The Tree of Life
  • Hugo
  • Moneyball
  • The Descendants
  • Midnight in Paris
  • The Help
  • War Horse
  • Extremely Loud and Incredebly Close

Cel mai bun regizor: …

  • Michel Hazanavicius (“The Artist”)
  • Alexander Payne (“The Descendants”)
  • Martin Scorsese (“Hugo”)
  • Woody Allen (“Midnight in Paris”)
  • Terrence Malick (“The Tree of Life”)

Cel mai bun actor în rol principal:

  • Jean Dujardin (“The Artist”)
  • George Clooney (“The Descendants”)
  • Brad Pitt (“Moneyball”)
  • Demián Bichir (“A Better Life”)
  • Gary Oldman (“Tinker Taylor Soldier Spy”)

Cea mai bună actriţă în rol principal:

  • Glenn Close (“Albert Nobbs”)
  • Rooney Mara (“The Girl With the Dragon Tattoo”)
  • Viola Davis (“The Help”)
  • Meryl Streep (“The Iron Lady”)
  • Michelle Williams (“My Week with Marilyn”)

Cel mai bun actor în rol secundar:

  • Kenneth Branagh (“My Week with Marilyn”)
  • Jonah Hill (“Moneyball”)
  • Nick Nolte (“Warrior”)
  • Christopher Plummer (“Beginners”)
  • Max von Sydow (“Extremely Loud and Incredebly Close”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

  • Berenice Bejo (“The Artist”)
  • Jessica Chastain (“The Help”)
  • Melissa McCarthy (“Bridesmaids”)
  • Janet McTeer (“Albert Nobbs”)
  • Octavia Spencer (“The Help”)

Cel mai bun film străin:

  • “Bullhead” (Belgia)
  • “Footnote” (Israel)
  • “In Darkness” (Polonia)
  • “Monsieur Lazhar” (Canada)
  • “Nader and Simin A Separation” (Iran)

Cel mai bun lungmetraj de animaţie:

  • “A Cat in Paris”, de Alain Gagnol şi Jean-Loup Felicioli
  • “Chico & Rita”, de Fernando Trueba şi Javier Mariscal
  • “Kung Fu Panda 2”, de Jennifer Yuh Nelson
  • “Puss in Boots”, de Chris Miller
  • “Rango”, de Gore Verbinski

Cea mai bună regie artistică:

  • “The Artist” (Laurence Bennett, Robert Gould)
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows” (Stuart Craig, Stephenie McMillan)
  • “Hugo” (Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo)
  • “War Horse” (Rick Carter, Lee Sandales)

Cel mai bun scenariu adaptat:

  • “The Descendants” (Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash)
  • “Hugo” (John Logan)
  • “The Ides of March” (George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon)
  • “Moneyball” (Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin)
  • “Tinker Tailor Soldier Spy” (Bridget O’Connor, Peter Straughan)

Cea mai bună imagine:

  • “The Artist” (Guillaume Schiffman)
  • “The Girl with the Dragon Tattoo” (Jeff Cronenweth)
  • “Hugo”(Robert Richardson)
  • “The Tree of Life”(Emmanuel Lubezki)
  • “War Horse” (Janusz Kaminski)

Cel mai bun montaj:

  • “The Artist” (Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius)
  • “The Descendants” (Kevin Tent)
  • “The Girl with the Dragon Tattoo” (Kirk Baxter şi Angus Wall)
  • “Hugo” (Thelma Schoonmaker)
  • “Moneyball” (Christopher Tellefsen)

Cea mai bună coloană sonoră:

  • “The Adventures of Tintin” – John Williams
  • “The Artist” – Ludovic Bource
  • “Hugo” – Howard Shore
  • “Tinker Tailor Soldier Spy” – Alberto Iglesias
  • “War Horse” – John Williams

Cel mai bun cântec:

  • “Man or Muppet” din “The Muppets” – Bret McKenzie
  • “Real in Rio” din “Rio” – Sergio Mendes
  • Carlinhos Brown, Siedah Garrett

Cel mai bun montaj de sunet:

  • “Drive”
  • “The Girl with the Dragon Tattoo”
  • “Hugo”
  • “Transformers: Dark of the Moon”
  • “War Horse”

Cel mai bun mixaj de sunet:

  • “The Girl with the Dragon Tattoo”
  • “Hugo”, “Moneyball”
  • “Transformers: Dark of the Moon”
  • “War Horse”

Cele mai bune efecte vizuale:

  • “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
  • “Hugo”, “Real Steel”
  • “Rise of the Planet of the Apes”
  • “Transformers: Dark of the Moon”

Cel mai bun machiaj:

  • “Albert Nobbs”
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
  • “The Iron Lady”

Cele mai bune costume:

  • “Anonymous” (Lisy Christl)
  • “The Artist” (Mark Bridges)
  • “Hugo” (Sandy Powell)
  • “Jane Eyre” (Michael O’Connor)
  • “W.E.” (Arianne Phillips)

Cel mai bun scurtmetraj animat:

  • “Dimanche/Sunday”, de Patrick Doyon
  • “The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”, de William Joyce şi Brandon Oldenburg
  • “La Luna”, de Enrico Casarosa
  • “A Morning Stroll”, de Grant Orchard şi Sue Goffe
  • “Wild Life”, de Amanda Forbis şi Wendy Tilby

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune:

  • “Pentecost”, Peter McDonald şi Eimear O’Kane
  • “Raju”, de Max Zähle şi Stefan Gieren
  • “The Shore”, de Terry George şi Oorlagh George
  • “Time Freak”, de Andrew Bowler şi Gigi Causey
  • “Tuba Atlantic”, de Hallvar Witz

Cel mai bun documentar:

  • Hell and Back Again”, de Danfung Dennis şi Mike Lerner
  • “If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”, de Marshall Curry şi Sam Cullman
  • “Paradise Lost 3: Purgatory”, de Charles Ferguson şi Audrey Marrs
  • “Pina”, de Wim Wenders şi Gian-Piero Ringel
  • “Undefeated”, de TJ Martin, Dan Lindsay şi Richard Middlemas

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

  • “The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”, de Robin Fryday şi Gail Dolgin
  • “God Is the Bigger Elvis”, de Rebecca Cammisa şi Julie Anderson
  • “Incident in New Baghdad”, de James Spione
  • “Saving Face”, de Daniel Junge şi Sharmeen Obaid-Chinoy
  • “The Tsunami and the Cherry Blossom”, de Lucy Walker şi Kira Carstensen

 

May the best … win.

Later edit:

Foto: oscar.go.com

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *