Premiile Gopo 2022: peste 90 de producții în cursa pentru nominalizări

96 de filme românești, lansate în cinematografe, festivaluri naționale și internaționale sau pe platforme de video on demand în 2021, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 16-a ediție a Galei Premiilor Gopo. Cel mai important eveniment care aduce anual în fața publicului și a industriei realizările cinematografiei românești va avea loc în luna aprilie. 

27 lungmetraje se regăsesc pe lista propusă pentru nominalizările categoriei „Cel mai bun film”, dintre care 21 de lungmetraje de ficțiune, printre care se numără Babardeală cu bucluc sau porno balamuc (r. Radu Jude), Complet necunoscuți (r. Octavian Strunilă), Luca (r. Horațiu Mălăele), Mia își ratează răzbunarea (r. Bogdan Theodor Olteanu), Scara (r. Vlad Păunescu) sau Tabăra (r. Vali Dobrogeanu), și șase lungmetraje documentare, dintre care menționăm titluri precum Holy Father (r. Andrei Dăscălescu), Noi împotriva noastră (r. Andra Tatara), sau România sălbatică (r. Dan Dinu). 

Blană Bombă (r. Claudiu Mitcu), Copii pierduți pe plajă (r. Alina Manolache), În mijlocul meu, vocea (r. Andra Hera), Omul cu umbra (r. Dragoș Hanciu) sau Swamp City (r. Bogdan Pușlenghea, Ovidiu Zimcea) sunt doar o parte dintre cele 10 producții înscrise la categoria documentar în urma apelului lansat în luna ianuarie. 
La categoria de scurtmetraj au fost înscrise 59 de titluri, filme de ficțiune, documentare și povești animate. Lista scurtmetrajelor românești înscrise la această ediție cuprinde producții precum 31 de ore (r. Claudiu Mitcu), Caricaturana (r. Radu Jude), Carmen de bezea (r. Denisse Conn Tubacu), Eu sunt Dorin (r. Valeriu Andriuță), Interfon 15 (r. Andrei Epure), Mihail și Achim (r. Theodor Ioniță), Nanu Tudor (r. Olga Lucovnicova), Plastic Semiotic (r. Radu Jude), Prin oraș circulă scurte povești de dragoste (r. Carina Gabriela Dasoveanu), Regele Mihai: Drumul către casă (r. Trevor Poots), Sisiphescu (r. Maria Simina Dimancea), Șoarecele B (r. Ioachim Stroe), Trecut de ora 8 (r. Alex Pintică), When Night Meets Dawn (r. Andreea Cristina Borțun) sau You Who Never Arrived (r. Marius Olteanu). 

Juriul de preselecție, care va stabili nominalizările pentru toate categoriile, a fost desemnat de către board-ul consultativ al Gopo și este alcătuit din 11 profesioniști din domeniul cinematografic: criticii de film Iulia Voicu și Ștefan Dobroiu, cronicarul Mihai Brezeanu (LiterNet), regizorii Laurențiu Damian și Ivana Mladenovic, actrița Rodica Lazăr, directorul de imagine Vivi Drăgan Vasile, editorul Roxana Szel, creatoarea de costume Dana Păpăruz, producătoarea și regizoarea Monica Lăzurean Gorgan și producătoarea și organizatorul de festival Miruna Berescu


Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite în luna martie. După anunţul nominalizărilor, peste 650 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2022, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011. 


Gala Premiilor Gopo 2022 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei și Babel Communications.

Gopo 2019

FILMELE CARE INTRĂ ÎN CURSA PENTRU NOMINALIZĂRI LA PREMIILE GOPO 2022

96 de filme românești, lansate în cinematografe sau festivaluri naționale și internaționale în 2021, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 16-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompensează și celebrează realizările anuale ale cinematografiei românești.

Pe lista propusă pentru nominalizări se regăsesc 21 de titluri de lungmetraj de ficțiune, 16 producții înscrise la categoria documentar și 59 de filme la categoria de scurtmetraj.

LUNGMETRAJ FICȚIUNE:

  • BABARDEALĂ CU BUCLUC SAU PORNO BALAMUC – Radu Jude
  • BERLINER – Marian Crișan 
  • CÂMP DE MACI – Eugen Jebeleanu
  • COMPLET NECUNOSCUȚI – Octavian Strunilă
  • DUPĂ 40 DE ZILE – Andrei Gruzsniczki
  • ÎNTREGALDE – Radu Muntean
  • ÎNVESTITORII – Iura Luncașu
  • LUCA – Horațiu Mălăele
  • MALMKROG – Cristi Puiu
  • MIA ÎȘI RATEAZĂ RĂZBUNAREA – Bogdan Theodor Olteanu
  • NEIDENTIFICAT – Bogdan George Apetri
  • OTTO BARBARUL – Ruxandra Ghițescu
  • POATE MAI TRĂIESC ȘI AZI – Tudor Cristian Jurgiu
  • PUP-O MĂ2!: MIREASA NEBUNĂ – Camelia Popa
  • SCARA – Vlad Păunescu
  • SNUPD – SĂ NU UIȚI PÂNĂ DISEARĂ – Camelia Popa
  • ȘI ATUNCI CE E LIBERTATEA – Andrei Zincă
  • ȘOAPTE – Paul Sichigea
  • TABĂRA – Vali Dobrogeanu
  • TATA MUTĂ MUNȚII – Daniel Sandu
  • ZĂPADĂ,CEAI ȘI DRAGOSTE – Cătălin Bugean

DOCUMENTAR:

  • #newTogether – Carmen Lidia Vidu
  • BLANA BOMBĂ – Claudiu Mitcu
  • CASA CU PĂPUȘI – Tudor Platon
  • COPII PIERDUȚI PE PLAJĂ – Alina Manolache
  • DARUL ARIPILOR – Corina Voicu
  • DECEMBRIE, RADIO ROMANIA – Ana Vîjdea
  • FRAGILE – Ioana Mischie
  • HOLY FATHER – Andrei Dăscălescu
  • IEȘIREA TRENURILOR DIN GARĂ – Radu Jude, Adrian Cioflâncă
  • ÎN MIJLOCUL MEU, VOCEA – Andra Hera
  • NOI ÎMPOTRIVA NOASTRĂ – Andra Tarara
  • ROMÂNIA SĂLBATICĂ – Dan Dinu
  • SWAMP CITY – Bogdan Pușlenghea, Ovidiu Zimcea
  • UN TIMP PRIN CARE AM TRECUT – Silviu Radu
  • JUNELE SIHASTRU – Cristian Radu Nema
  • OMUL CU UMBRA – Dragoș Hanciu

SCURTMETRAJE:

  • 2020: ODISEEA UNEI PANDEMII – Alina Manolache, Vladimir Potop
  • 31 DE ORE – Claudiu Mitcu
  • A FISH ON A LADDER – Ioana Pasarin
  • ABNEGAȚIE – Claudiu Oprea
  • ACELAȘI VIS – Vlad Petri
  • BABI ȘI DEDA – Ana Preda
  • BORCANE PLINE CU ORICE SRL – Cătălina Simion-Călin
  • CĂMAȘA LUI – Ana Gurdiș
  • CARICATURANA – Radu Jude
  • CARMEN DE BEZEA – Denisse Conn Tubacu
  • CODRUL DE FIER – Sabin Filip
  • CU DRAG, FIUL VOSTRU – Ștefan Iordache
  • CUM SE ÎNTINDE UN NOR SPRE ALTUL – Daniel Popa
  • DESPRE NOI – Ruxandra Ghițescu
  • DRAGONII NU EXISTĂ – Alexandru Bodrug
  • EDEN – Iulia Cristescu
  • EMILIA HOSU ARE HIV – Ioana Păun
  • EMPIRIC – Ioana Țurcan
  • EU CONTEZ – Alina Șerban
  • EU SUNT DORIN – Valeriu Andriuță
  • EXTRAVAGANZIA MARE, BLAT SUBTIRE, SOS IUTE – Andrei Redniciuc
  • FAR – Ana Preda, Gabriel Durlan
  • FAȚĂ-N FAȚĂ – Andreea Parfenov
  • FOTBAL – Bogdan Alexandru
  • FRAGMENTARI – Miruna Minculescu
  • IN A FAMILY – Theodor Ioniță
  • ÎN AȘTEPTARE – Sabina Lisievici
  • ÎN NUMELE TATĂLUI – Vladimir Dembinski
  • ÎN VÂRF DE DEAL – Răzvan Rotariu
  • INTERFON 15 – Andrei Epure
  • INTERMEZZO PENTRU ASPIRATOR AUTONOM ȘI SFÂRȘITUL LUMII – Eugen Dediu
  • ÎNTRE MIAZĂZI ȘI MIAZĂNOAPTE – Andrei Olănescu
  • KERMES VERMILLO – Tudor Dobrescu
  • LOCURI ASCUNSE – Teona Galgotiu
  • MELANCOLIA – Alina Popescu
  • MIHAIL ȘI ACHIM – Theodor Ioniță
  • NANU TUDOR – Olga Lucovnicova
  • PERSISTENȚA MEMORIEI – Vlad Alexandru
  • PLANURI DE VACANȚĂ – Alexandru Mironescu
  • PLASTIC SEMIOTIC – Radu Jude
  • POATE ÎNTUNERICUL MĂ VA ACOPERI – Andrei Epure
  • PRIN ORAȘ CIRCULĂ POVEȘTI DE DRAGOSTE – Carina Gabriela Dasoveanu
  • REGELE MIHAI: DRUMUL CĂTRE CASĂ – Trevor Poots
  • REVEDERE – Theodor Boia
  • ROUTINE – George Maftei, Celina Nitu
  • SENZA LATTE – Lidia Ilie
  • SISIPHESCU – Maria Simina Dimancea
  • SKANDERBAR – Călin Gherghevici
  • ȘOARECELE B – Ioachim Stroe
  • TAXI DE NIRO 2 – Ionuț Lucian Rusu
  • THE SPHERES CITY (TANGIBLE UTOPIAS) – Ioana Mischie
  • TRECUT DE ORA 8 – Alex Pintică
  • TRIPLEX CONFINIUM – Maria Bălănean
  • TRIPURI – Andrei Cojocaru
  • TU, ĂLA CU MUSTAȚĂ! – Răzvan Oprescu
  • WAITING TAKES TIME – Valentin Anghel
  • WHEN NIGHT MEETS DAWN – Andreea Cristina Borțun
  • YOU WHO NEVER ARRIVED – Marius Olteanu
  • ZIUA ÎN CARE VALI ȘI-A MUTAT TELEVIZORUL – Vlăduț Iosef

Add a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.